Zdravý kôň, šťastný pán

SLUŽBY

Masáž

  • Rehabilitačná – zameriava sa na obnovenie funkcie pohybového aparátu po zranení. Smie sa vykonávať až po schválení veterinárom
  • Wellness – klasická masáž, ktorá sa zameriava na uvolnenie pohybového aparátu, aby sa predišlo zraneniam, prípadne zhoršeniu stavu
  • Športová – zameriava sa na konkrétnu disciplínu, pri ktorej sa viac zaťažujú určité svalové partie
Viac informácií o tom, ako samotná fyzioterapia prebieha, a ako na ňu koňa pripraviť nájdete nižšie.
 
 

Chiropraxia

  • je zameraná na odblokovanie stavcov a kĺbov,  obnovenie funkcie nervových dráh a pohyblivosti pohybového aparátu

 

Akupunktúra

 

  • forma alternatívnej medicíny, ktorá je základným komponentom čínskej medicíny pri ktorej sa využívajú akupunktúrne ihly.
  • slúži na odstránenie blokád na energetických dráhach v tele, odstránenie bolesti, zápalových procesov a má liečivé účinky pri ochoreniach vnútorných orgánov, alebo pohybového ústrojenstva.
  • Využívam ju najmä v spolupráci s chiropraxiou, aby bol dosiahnutý väčší účinok samotnej terapie.
 

AKO FYZIOTERAPIA PREBIEHA?

Príprava koňa na terapiu

Táto časť procedúry je na Vás. Aby som mohla po príchode hneď začať s fyzioterapiou, bude potrebné koňa správne pripraviť:

  • Očistiť - aspoň od hrubej špiny (blato)
  • Umyť nohy, vyšpárať kopytá
  • Koník by nemal absolvovať pred terapiuy žiadnu záťaž, mal by byť v kľude (výnimkou je športová masáž priamo po absolvovaní preteku)
  • Terapiu je potrebné správne načasovať - koník by nemal byť v čase terapie kŕmený, alebo ísť do výbehu, aby sa nestresoval

Analýza koňa a kontrola sedla

Pri prvej návšteve koňa začínam s jeho analýzou. Každý kôň, tak ako aj človek, je asymetrický a uprednostňuje jednu stranu, a tú aj viac zaťažuje. V prírode to koňom nevadí, ale problém nastáva akonáhle majú záťaž jazdca, ktorý sa na ich chrbte tiež pohybuje a hľadá svoju stabilitu. 

Veľmi veľa problémov vzniká zo zlého sedla, ktoré koňovi ani jazdcovi nesedí a koňa niekde tlačí. Ten sa snaží tomuto tlaku a bolesti vyhnúť a dochádza k mnohým deformáciám - krivá chrbtica, nerovnomerne nasvalenie a dokonca problémy s nohami. Preto je veľmi doležité, aby bolo zvolené správne sedlo, ktoré bude vyhovovať obom - koňovi nebude brániť v pohybe a jazdcovi poskytne dobrú stabilitu. Odporúča sa minimálne raz ročne dať sedlo skontrolovať, prípadne dopasovať, keďže svalstvo koňa, a najmä mladých koní, sa neustále mení. 

STATICKÁ KONTROLA - postoj, zuby, kopytá, chrbtica a panva, rovnomernosť osvalenia atď. 

DYNAMICKÁ KONTROLA - kôň v pohybe na ruke, na lonžke, prípadne v cvale

V prípade ak sa zistí, že kôň kríva, nie je možné prejsť k terapii bez súhlasu veterinára. 

Ako dlho terapia trvá?

Ak kôň nekríva, po analýze pristúpim k samotnej terapii. Tá trvá približne 1,5 - 2 hodiny. Vhodné je terapiu vykonať raz za mesiac, najskôr však po týždni, keďže niekoľko dní trvá, kým sa svaly a stavce zregenerujú. Zároveň Vám odporučím cviky, ktoré budete môcť robiť s koníkom sami bez rizika, že by ste mu ublížili.

Terapia "na mieru"

Terapiu je taktiež možné "ušiť na mieru" konkrétnemu koníkovi podľa disciplíny ktorú vykonáva (športová masáž). V prípade ak máte záujem o tento druh terapie, je potrebné vopred vyplniť podrobný formulár História koňa (pošlem Vám ho emailom). Ja Vás následne budem kontaktovať a dohodneme si ďalší postup.

 

Zopár fotografií mojej práce nájdete v záložke Fotogaléria.

 

Facebook stránka